הפרויקט של מועדוני התרבות

במהלך תחילת מגפת הקורונה, בפנימיית כפר גלים נסגרו הרבה חוגים. הילדים, במשך שנתיים, היו רוב הזמן בחדרים שלהם. בכפר, החוגים הקיימים היו בעיקר בתחום של הספורט, וחניכים שאהבו אמנות קיבלו החלטה שצריך לפתח גם את תחום התרבות. ככה לדוגמה, אלי (שעכשיו שינשין במסלול תמורה) לקח אחריות להקים במסגרת מועדון התרבות חוג ציור דיגיטלי וגייס חניכים שאהבו לעשות את זה ורצו ללמוד את זה יותר. יש סיבה שבגללה זה עבד כל-כך טוב – יש הרבה חניכים כאלה, ובפנימיות רבות.

מועדון התרבות הראשון הוקם בשנת 2022 כיוזמה של כמה תלמידים מכפר גלים שעכשיו נמצאים במסלול תמורה. כרגע הפרויקט בכפר גלים כולל 7 חוגים: חוג תיאטרון המפעיל 27 חניכים, אומנות פלסטית, סריגה, שחמט, צילום וריקוד. סך הכל המועדון מפעיל כ70 חניכים. 

מועדון התרבות הוא פלטפורמה של חוגים ופעילויות בתחומי אמנות ותרבות שנמצאים בפנימיות, מיועד לחניכים מכל הגילאים ומופעל על ידי חניכים בכיתות י"א – י"ב. הפרויקט מאפשר לחניכים לפתוח ולהפעיל חוגים חדשים בכפרי הנוער שלהם ובכך להעשיר את היום-יום של חבריהם בפנימיות. הפלטפורמה מאפשרת שיתופי פעולה בין החוגים והפעלת אירועים משותפים. למשל הצגה של חוג תיאטרון שאת התפאורה שלו בונים חניכים בחוג אומנות פלסטית.

היתרון המאסיבי של מועדוני התרבות הוא הניהול וההפעלה של החניכים עצמם. מועדון התרבות נותן מקום ליוזמה שלהם, וכשהם מפעילים את החוגים שלהם אותם החניכים מקבלים ניסיון הדרכתי בעל ערך מוסף. 

מועדוני התרבות ימצאו בתמיכה בלתי פוסקת של תנועת תרבות ומסלול תמורה, המתנדבים שלנו יגיעו על בסיס שבועי לעזור ולתמוך בתלמידים ובניהול יוזמתם, גם במובן הדרכתי וגם במובן חומרי. 

מועדוני התרבות יהיו סניפים של תנועת תרבות ובאופן ספציפי – מסלול תמורה.

בעקבות הימצאותם בכמה וכמה כפרי נוער, תיווצר רשת שתקל על ניהול החוגים ובנייתם. מעבר לכך, הרשת תאפשר שיתוף פעולה בין פנימיות וכפרי נוער שונים ברחבי הארץ כגון  אירועי שיא משותפים בהם חניכים יציגו תוצרים שלהם, הכשרות משותפות, ובניית קשר בין כפרי נוער שונים דרך החניכים עצמם.