שנת שירות

בית ספר "תארבות"

מסלול לימודי אומנות בקהילה

בית ספר “תארבות” מכשיר אומנים ואנשי תרבות כחלוצים המקימים ומפעילים מיזמי אומנות וחינוך בקהילות ברחבי מדינת ישראל. בית הספר קם בעיר עפולה בה פועל מטה התנועה והתיישבות האמנים הותיקה ביותר. לקחנו את כל הידע והניסיון שרכשנו לאורך השנים וזיקקנו על בסיסם תכנית הכשרה מעמיקה וייחודית. התכנית נבנתה בליווי מיטב האנשים בתחום- אומנים, מורים ואנשי אקדמיה.

המסלול הדו שנתי מוכר על ידי משרד התרבות כתעודה מקצועית, ומספק גם אקרדיטציה אקדמית. בנוסף, ליווי בהוצאה לפועל של המיזם לאחר הלימודים על בסיס התשתית של תנועת תרבות.

אנחנו רואים את הלומדים בבית הספר כיוצרים ובעלי אחריות חברתית כבר במהלך לימודיהם בבית הספר. על כן חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים הינו פעילות אומנותית-קהילתית מונחית, בד בבד עם הדרישות של מסלולי הלימוד. כך מתפקד בית הספר כ”מעבדה פתוחה” שתהליכי החקר והלימוד בה מתקיימים גם בשטח, בהתנסות המעשית.

חזון בית הספר

פיתוח וחיזוק מוקדי תרבות תוססים וברי קיימא ברחבי מדינת ישראל, עם דגש על הפריפריה הגאו חברתית, למען הרחבתו של מעגל ההשתתפות ביצירה התרבותית.

מטרות בית הספר

  1. הכשרה אומנותית, רעיונית ומעשית לאומנים המחויבים לפיתוח האומנות והתרבות בפריפריה.
  2. השמה, תמיכה וליווי של הלומדים ובוגרי ביה”ס בפעילות תרבותית-קהילתית, וביזמות חברתית-עסקית בתחומי האומנות והתרבות.
שנת שירות

התפיסה החינוכית

בית ספר “תארבות” מכשיר צעירים להיות מחוללי שינוי בחברה הישראלית ומכין לעשייה תרבותית-אומנותית בת קיימא בקהילות בפריפריה. לצורך כך, מעניק בית הספר לתלמידיו: הכשרה מגוונת בתחומי האומנות; כלים מקצועיים ועדכניים בהובלה ויזמות תרבות; בסיס תאורטי וביקורתי לקריאת המציאות התרבותית-חברתית בישראל; פיתוח חשיבה עצמאית ויצירתית של הלומד; ליווי בהתנסות מעשית בזמן הלימודים ולאחר סיומם (כולל השמה).

שנת שירות

בכדי להתאים את הלמידה לעשייה ולמודלים של הפעילות, עוברת הלמידה במגוון אופנים ייחודיים: סדנאות, לימוד בין-תחומי, פעולות ולמידה בחברותות, התנסות מעשית ועיבוד קבוצתי, התנסות במגוון תחומי אומנות לפיתוח כושרי מבע רבים, שולייאות, הרצאות, מפגשים עם אומנים ופעילים וימי סיור, עיבוד ללמידה ועוד.

אוכלוסיית הלומדים משלבת יוצרים צעירים המתגוררים ופועלים בתחומי האומנות והתרבות בפריפריה עם תושבים מקומיים – צעירים ומבוגרים, המעוניינים להתפתח כמנהיגים בתחומים אלו.

בית הספר מקיים שיתופי פעולה עם פרויקטים תרבותיים בפריפריה במסגרת ההתנסות המעשית של לומדיו ובוגריו, וכמו-כן תכנית רזידנסי לשהות אומנים מתחומי האומנות השונים בעפולה. חלק מאומנים אלו משתתפים לפרקים בהוראה בבית הספר, כחלק משהותם. כל לומד מלווה ע”י מורי בית הספר באופן אישי בכדי להעניק מענה מקיף לצרכיו – ברובד הלימודי, האומנותי והחברתי.