תרבות הבידוד: אומנים ינחו קבוצות בבתי דיור מוגן ציבוריים

מה אומרים עלינו
פורסם:
04.07.2021
מיינט ירושלים

מדי שבוע מגיעים אומנים ל-11 בתי דיור מוגן ברחבי ירושלים ומעבירים סדנאות מגוונות במטרה להפיג את הבידוד וחיזוק התפקוד החברתי והרגשי והכל תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות

 

איך שומרים על הנפש של אזרחים ותיקים בתקופת הסגר ומשבר הקורונה? עיריית ירושלים בשיתוף פעולה עם חבורת אומנים ירושלמים מתנועת "תרבות" מצאו פתרון: נולדה תוכנית ייחודית המשלבת אומנים בצוותי הטיפול בבתי האבות הציבוריים תוך הקפדה על אכיפת הנחיות משרד הבריאות.
במסגרת התוכנית מגיעים האומנים מדי שבוע אל 11 בתי אבות ציבוריים מכל המגזרים, מנחים קבוצות אומנות בתחומים מגוונים ומפיקים אירועי תרבות שונים. לאורך התהליך נחשפים האומנים הצעירים אל ותיקי העיר ונוצרים קשרים מיוחדים.

 

תרבות הבידודמחזקים את התפקוד החברתי, הרגשי והרוחני של דיירי בתי האבות הציבוריים
"הדיירים איתם אני עובדת על ההצגה מבוגרים ממני בכמעט 60 שנה", מספרת מאיה מנטל, אומנית מתנועת "תרבות" המשתתפת בתוכנית המיוחדת. "חוכמת החיים שלהם, כל מה שהם עברו בחיים – זה פי כמה ממה שאני עברתי. התיאטרון פה הוא יותר מחוג, הוא בא לענות על צורך אקוטי של הדיירים להישמע, להשתייך, להיות בעלי ערך. יש להם המון מה לתת, אסור לנו לתת לעושר הזה להיעלם. הצורך הזה היה קיים תמיד, עכשיו הוא רק החריף" .
ואיך מרגישים התושבים הוותיקים שלוקחים חלק במיזם? "אסור לנו לצאת מבית האבות, וגם הביקורים של המשפחות מוגבלים. זה משגע. כמה כבר אפשר להיות סגורים במקום אחד?", אומרת אחת הדיירות בבתי האבות. "אני תמיד שמחה כשמגיעה האומנית לפה. מאוד מעניין לי לדבר איתה. תמיד אנחנו נשארות לדבר אחרי הסדנה ומתחילות לדבר כל פעם על משהו אחר".

 

"אנחנו מתרגשים להיות הראשונים בארץ שיוזמים תוכנית בהיקף כזה. תוכנית אשר נועדה לתת מענה באמצעות האומנות לחיזוק התפקוד החברתי, הרגשי והרוחני של דיירי בתי האבות הציבוריים. הם אלו אשר נפגעו אולי יותר מכולם בתקופת הקורונה", מציין עלי בן אריה, המנהל האומנותי של התוכנית וחבר תנועת "תרבות", תנועת אומנים מחנכים הפועלת בפריסה ארצית.
ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "משבר הקורונה מהווה אתגר לכולנו, אך גם קרקע ליזמות חברתית ולחיבור בין ותיקי העיר לאוכלוסיות צעירות ומסורות המבקשות לסייע, כל אחת ואחד בתחומם. אני מברך על הפרויקט ורואה בו ביטוי למרקם הקהילתי הירושלמי".
תרבות הבידוד
(צילומים: עלי בן אריה, ניר אבן זהב, ניצן קפלן)