שנת שירות

מפעלים, מחנות ואירועים

בכל שנה אנחנו מקיימים מחנות, טיולים ואירועים ארציים לבני נוער מגיל 13 ומעלה. המפעלים של תרבות הם ההזדמנות ייחודית לפגוש ולהכיר בני נוער מכל הארץ, להתנסות בחוויות תרבותיות חדשות ומפתיעות וליצור במגוון תחומים.

מעבר למערכת ההרשמה למפעלים

מפעלים לשכבת ט'

שנת ט' בארגון הנוער הינה שנת הכשרה למשימה ותפקידים מובילים בבית היוצרים. במהלך השנה עוברים החניכים פעולות לגיבוש עמדה והכשרה ללקיחת יוזמה והובלה ביצירת התרבות בבית היוצרים עצמו ובקהילה.

לשנת ט' מפעלים יחודיים משלה בהם ישנה הזדמנות להכרות וגיבוש השכבה הארצית וללמידה על החברה הישראלית מתוך המגוון שבה.

לשכבה תפקיד מרכזי גם במחנה האמנויות הארצי ובפסטיבל כפיים.

  • בסוף שנת ט' יוצאים החניכים לקורס ההדרכה וההפקה – מסע עליה ומצטרפים לשכבה החלוצה.
  • טיול ט' : טיול בן יום אחד, הכולל אתגר קבוצתי משותף וחוויה של טבע ויצירה.
  • סמינר ט': סמינר בן יומיים במהלכו נפגשים עם שאלת הקשר לחברה הישראלית והאחריות עליה, דרך סיפור "הפנתרים השחורים". הסמינר כולל סיור גרפיטי בואדי סאליב בחיפה שבמהלכו יוצרים החניכים יצירות במקום עצמו.

מפעלי השכבה החלוצה

השכבה החלוצה הינה השכבה המובילה בבתי היוצרים. חברי השכבה החלוצה לוקחים על עצמם תפקידי הדרכה, הפקה ואחריות כוללת על בית היוצרים, על התרבות בו, על המקום עצמו ועל הקשר שלו לקהילה.

השכבה החלוצה הארצית נפגשת יחד בסמינרים ומפעלים בהם מבררים את תפקיד התרבות ביחס לחברה בישראל ועוברים הכשרה למשימה ויצירה. השכבה הארצית שותפה בהפקה ויצירת כלל המפעלים המקומיים והארציים.

  • בקיץ יוצאים חברי השכבה החלוצה לקורס ההדרכה וההפקה מסע עליה.
  • סמינר השכבה החלוצה: סמינר בן יומיים המתקיים במהלך השנה.
  • לילה לבן לשכבה החלוצה: לילה שכולו סדנאות אמנות המזמין התנסות בחוויות חדשות ופריצת גבולות אישיים.

מסע עליה

קורס ההדרכה וההפקה שלנו. 5 ימים של הכשרה למסיימי כיתות ט' ומעלה להדרכה בתחומי האמנות והתרבות ולהפקה של אירועים לנוער ולקהילה. משתתפי המסע מכשירים את עצמם להוביל קבוצה ולהיות המתכננים והמוציאים לפועל של החלומות שלהם. הקבוצות שעוברות את המסע חוזרות לבית היוצרים ומהוות את החבורה המנהיגה שלו. במהלך המסע נפגשים עם נושאים מרחיבי אופקים ומוכשרים לנקיטת עמדה ערכית ומעשית, מקבלים כלים ומתנסים בחוויות שפורצות את הגבולות המוכרים והבטוחים. המסע מתקיים בחודשי הקיץ.

פסטיבל כפיים לנוער יוצר

פסטיבל שנתי, היחיד מסוגו בארץ, המהווה במה ליצירה מקורית, חדשה ובועטת של מאות בני נוער מכל רחבי הארץ. בפסטיבל מציגות קבוצות יוצרות בכל תחומי האמנות, אשר עברו תהליך שנתי של חקר, העמקה ויצירה. קהל הפסטיבל הוא כולו בני נוער ערניים ורגישים אשר צופים ומגיבים ליצירות. הפקת הפסטיבל אף היא מבוססת על כוחות של בני נוער וצעירים שעושים בו הכל, מא' עד ת'. בכל שנה אנו חוגגים באירוע תרבותי ייחודי ורלוונטי, שכולו התבוננות במציאות, בבעיות המעסיקות את החברה ואת הנוער, ובתגובה אליהן.
הפסטיבל מהווה את נקודת השיא של תהליכי היצירה בבתי היוצרים.

מחנה קיץ לכיתות ז'-ח'

המחנה מתקיים בשטח ונבנה תוך כדי שהוא קורה. המחנה עוסק ביכולת שלנו לדמיין חברה חלופית, חברה צודקת ולבנות אותה יחד. במחנה מתנסים בחוויה אמנותית וחברתית, ביצירה ובאתגרים קבוצתיים.

מחנות מקומיים לילדי כיתות ג'-ו'

המחנה בן יומיים ומתקיים בכל בית יוצרים בחופשת חנוכה ובחופשת פסח. לכל מחנה סיפור משלו דרכו נפגשים עם שאלות ערכיות, יוצרים ומשחקים יחד. המחנה הוא עולם של חוויה תרבותית ואסתטית ייחודית ומהנה. המחנה מתקיים בבית היוצרים עצמו בבוקר עד אחר הצהריים.

מחנה האומנויות הארצי

3 ימים של מפגש ויצירה במגוון של תחומי האמנות. בכל מחנה נפגשים עם נושא חברתי או תרבותי, לומדים עליו בקבוצה, מגבשים עמדה ויוצרים תוצר קבוצתי ביחס לנושא. המחנה מסתיים באירוע בו צופים בכלל התוצרים שלנו משלושה ימים של סדנאות ועבודה. המחנה מתקיים בחופשת חנוכה ובחופשת פסח.